Ohtliku puu raie tahaks ette võtta.
Saag on. Töötahe on. Redel on ka. Aga puudu on arboristi koolitus ning ma ei tee seda igapäevase tööna.
Alusta mootorsae kasutusjuhendist!
Kui saumikseri ja pardli kasutusjuhendit võid lugeda üle kahe rea, siis mootorsaag on sellise ohutasemaga aparaat, mille kasutusjuhendis on iga rida tõsist keskendumist vääriv. Kindlasti tuleks eriti tõsiselt suhtuda rubriiki turvavarustus. Kiivrist, saekaitsega pükstest ja saabastest võib sõna otseses mõttes sõltuda sinu elu. Nagu kogemustega mehed ja õnnetuste statistika ütlevad, siis tavaliselt ei juhtugi midagi. Kui aga peaks juhtuma, siis on saag hetkega luuni väljas ja rohkemgi veel.
Enne ohtliku puu langetamist tuleks hoolikat uurida selle kasvukoha tingimusi. Arvestada tuleks nii tuule suuna, võrade liituvuse, puu seisukorra, puu liigi kui ka ümbritsevate objektidega (hooned, elektri- ja sideliinid).
Siinkohal tuleb tõdeda, et just see osa on kõige keerulisem – arvestada kõigi asjaoludega. Julgeme kinnitada, et aastate pikkust kogemust ei suuda asendada sae kasutusjuhend ega koolis selgitatud põhitõed. Kahte ühesugust puud ja samade tingimustega kasvukohta ei ole olemas.
Ehk siis – plätudes ning dressipükstes, redeli ja mootorsaega umber puu toimetav mees sobib pigem õudusfilmi kui koduaeda.
Miks see redel pildile ei sobi?
Redeli pealt võib teha viljapuude lõikust. Redeli pealt võib pesta oma maja esimese korruse aknaid või kruvida maja seinale mõne vajaliku vidina. Puuhoolduses võib redelit kasutada puu võrasse tõusmiseks esimese 2..3 m ulatuses ning seejärel see eemaldatakse puu juurest. Võras liikumiseks kasutatakse ronimis- ja töököit (NB! ehituspoes müügil olevad jämedamat sorti nöörid selleks ei sobi!). Redeli pealt puu okste saagimine või lausa puu osade langetamine lõpeb sageli eluohtlike vigastustega! Kes ei usu, vaatab enne järele proovimist YouTube-st (otsingusõnad: tree ladder fails).
Alati tasuks meeles pidada – puu, millel pole ühtegi ohtliku puu tunnust, võib langetamise käigus muutuda ohtlikuks puuks.
Tiheasustusalal tuleks enne puu langetamist küsida raieluba kohalikust omavalitsusest. Ohtliku puu võib langetada ohu vältimiseks kohe, kuid sellest tuleb esimesel võimalusel omavalitsust teavitada.
Kui sa kõhkled enda oskustes, sul puudub varustus või kogemus, mida ühestki manualist ei saa, siis võta meiega ühendust ja usalda puu langetamine spetsialisti hooleks.